Zarejestruj się | Zaloguj się
 
 
 
 

MROCZEK Andrzej Artur (ur. 1936)

 

Urodzony w 1936 r. w Krakowie, mieszkał we Lwowie, a od 1945 r. znów w Krakowie. Od 1954 studia na Wydziale Lotniczym Politechniki Warszawskiej. Od 1958 r. członek warszawskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Fotograficznego. Aktywnie uczestniczył w pracach sekcji fotografii artystycznej PTF, w tym w wielu wystawach amatorskiej fotografii artystycznej w Polsce i za granicą, zdobywając wyróżnienia i nagrody. Jako freelancer związał się z dziennikiem „Słowo Powszechne” publikując fotografie reportażowe.

Pracował w zakładach lotniczych WSK–Okęcie, w zespole projektującym samolot wielozadaniowy PZL–104 Wilga 2P. Od 1965 r. był dziennikarzem "Słowa Powszechnego”, w latach 1971-1981 zastępcą redaktora naczelnego tygodnika społeczno-kulturalnego „Kierunki”. Przez wiele lat był redaktorem działu lotniczego w czasopismach: Modelarz, Mały Modelarz i Plany modelarskie.

Autor kilku indywidualnych wystaw fotograficznych, prezentujących fenomen ówczesnych czasów, nowoczesną polską architekturę sakralną: w 1987 r. w Warszawie oraz na Międzynarodowym Kongresie Światowej Unii Architektów w Brighton, w 1989 r. na III Międzynarodowym Biennale Architektury w Krakowie, kolejne wystawy w Warszawie, Dęblinie, Pile, Białymstoku, Olsztynie, Poznaniu, Żabnie, Kościanie, Wschowie.

Brał udział w wystawach zbiorowych prezentujących polską architekturę sakralną: w Pradze, Ołomuńcu i Trnawie oraz na Biennale Sztuki w Wenecji, rok później również w Wenecji na I Międzynarodowym Biennale Architektury Sakralnej.

Publikował fotografie w czasopismach architektonicznych polskich, niemieckich, francuskich, włoskich, japońskich i chińskich.

Uwieńczeniem tych działań był wydany w 1991 r. album fotograficzny „Nowe kościoły w Polsce”, prezentujący na 400 fotografiach 40 najbardziej interesujących świątyń, w 2008 roku w Pekinie wydany został album „Beaty of the New Style Chuch” prezentujący 30 nowoczesnych polskich kościołów.

Fotografie autora znajdują się w Muzeum Architektury we Wrocławiu, Stowarzyszeniu Architektów Polskich, u osób prywatnych oraz w zbiorach Oddziału Warszawskiego Związku Polskich Artystów Fotografików.

W 1989 r. z okazji 150-lecia fotografii, zorganizował w Ojrzanowie k/Warszawy sesję poświęconą miejscu fotografii artystycznej w obszarze kultury narodowej w której udział wzięło wielu znakomitych polskich artystów fotografików.

Za popularyzację nauki i techniki wśród dzieci i młodzieży uzyskał w 1966 r. Nagrodę Młodych im. Włodzimierza Pietrzaka.

Za album  fotograficzny "Nowe kościoły w Polsce" otrzymał w 2002 r honorową nagrodę drukarzy Drukarni Gorenjski Tisk w Krańj, Słowenia.

Autor książek:
- dla dzieci: „Samolot w sosie własnym” (1967 r.), „Zwycięstwo przed dogrywką” (I wydanie 1971 r., II wydanie 1973 r.);
- dla majsterkowiczów: „Mieszkanie i nasz dom” (I wydanie 1985 r., II wydanie 1987 r., wydanie języku rosyjskim 1987 r.);
- albumów fotograficznych: „Nowe kościoły w Polsce (2002 r.), „Wielkopolska”  (I wydanie 1994 r., II wydanie 1997), „Leszno” (1997), „Beaty of the New Style Chuch” (2008 r.)
- dla fotoamatorów: „O fotografowaniu” (I wydanie 1987 r., II wydanie 1989 r.); „Książka o fotografowaniu” (I wydanie 2001 r., II wydanie 2003 r. III wydanie 2009 r.); „Książka o fotografowaniu dzieci" (2008 r.); „Zdjęcia cyfrowe w oświetleniu zastanym. Fascynująca historia od Available Light do HDR” (2011).

Łączny nakład czterech tytułów książek dla fotoamatorów wyniósł 84.000 egzemplarzy.

W działalności fotograficznej skoncentrował się na fotografowaniu architektury i wnętrz, pejzaży oraz dzieci, wyspecjalizował się także w stosowaniu techniki wysokich rozdzielczości tonalnych HDR.

W 1993 r. został członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików.

     
 
Powiększ
 
     
 LEFT
     
   
     
 RIGHT
 
     
 

Podgląd

Zamknij close
 
 
     
   
     
LEFT
     
   
     
RIGHT