Zarejestruj się | Zaloguj się
 
 
 
 

BRANDEL Konrad (1838 - 1920)

 

Jedna z najwybitniejszych postaci polskiej fotografii w drugiej połowie XIX w. Już we wczesnej młodości propagował w czasopismach poznańskich naukę fotografii. Był artystą fotografem, fotoreporterem i kronikarzem życia Warszawy - stworzył unikalną dokumentację fotograficzną miasta II połowy XIX wieku. Współpracował z "Tygodnikiem Ilustrowanym", "Fotografem Warszawskim" i "Wędrowcem". W 1858 roku rozpoczął pracę w zakładzie fotograficznym Karola Beyera, jednego z pionierów fotografii w Polsce.

W 1865 roku otworzył przy ul. Nowy Świat 57 wraz z bratem Władysławem Brandlem i Marcinem Olszyńskim, atelier fotograficzne pod firmą "K. Brandel i S-ka".

W roku 1883 lub 1884 Brandel skonstruował ręczny aparat fotograficzny do zdjęć migawkowych zwany fotorewolwerem, który pozwalał na wykonywanie zdjęć reporterskich. Dzięki temu wynalazkowi stał się pierwszym fotografem prasowym, autorem reportażu ze zjazdu trzech cesarzy w Skierniewicach w 1884 r.

Brandel zajmował się również produkcją tych aparatów na zamówienie - posiadali je m.in. tacy artyści jak Wojciech Gerson, Henryk Siemiradzki, Aleksander Gierymski i Wojciech Kossak.

Główną działalnością firmy była fotografia portretowa i reprodukcje dzieł sztuki. Firma rozpoczęła, jako pierwsza, wydawanie fotokalendarzy będących fotomontażem ze zdjęć ulustrujących wydarzenia mijającego roku - pierwszy z nich ukazał się w 1866 roku.

W 1905 roku został honorowym członkiem Warszawskiego Towarzystwa Fotograficznego. Po roku 1900 Brandel wycofał się z pracy przenosząc się, wraz z drugą żoną Jadwigą z Kunklów, do posiadłości w Łyszkowicach. W czasie I wojny światowej przebywał w Rosji, a następnie osiadł w Toruniu.