Zarejestruj się | Zaloguj się
 
 
 
 

PRUSZKOWSKI Krzysztof (ur. 1943)

 

Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej w latach 1960-65. W 1967 r. wyjechał do Francji, gdzie w 1970 r. opublikował w prasie francuskiej pierwsze zdjęcia. W 1977 r. powstał pierwszy jego znany cykl o reportażowo-socjologicznym charakterze zatytowany "Barierka", a w roku następnym powstała do niego książka i film. W 1978 r. powstał "Alexandre", opowiadający historię paryskiego kloszarda, będący filozoficznym traktatem na temat istnienia i śmierci w wymiarze transcendentalnym. W 1981 r. Pruszkowski pojawił się w Polsce fotografować Solidarność. Od 1984 r. realizuje własną koncepcję artystyczną, polegającą na wielokrotnym nakładaniu i naświetlaniu zdjęć bliskich sobie tematycznie i formalnie. Twórczość Pruszkowskiego odwołuje się do grafiki, przypominając formalnie efekty wizualne technik szlachetnych. W pracach tych artysta dokonuje syntezy materiału fotograficznego tyleż w warstwie formalnej, co symbolicznej.

Do najważniejszych wystaw artysty należą: "W oczekiwaniu na Ludwika" Mała Galeria ZPAF-CSW (1987); "Fotosynteza" Musée de l'Elisée, Lozanna (1989); "Fotosynteza" CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa (1990); "Fotologia. Egipt - Światło i Fotosynteza" Muzeum Narodowe w Warszawie (1994).

Prace w zbiorach m.in. Centre Georges Pompidou, Paryż; Muzeum Narodowe we Wrocławiu i Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Museum Fine Art, Houston, Musée de l'Elisée w Lozannie, Musée de Charleroi, Staatgalerie Stuttgart.