Zarejestruj się | Zaloguj się
 
 
 
 

OLEŚ Piotr (ur. 1954)

 

Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Od lat 80. ubiegłego wieku aktywnie uczestniczył w pracy twórczej w Katowickim Towarzystwie Fotograficznym, we wszystkich przedsięwzięciach organizacyjnych i artystycznych oraz licznych wystawach, aż do momentu rozwiązania Towarzystwa w połowie lat 90.

Nagrody:
- trzykrotnie pierwsze miejsce oraz dwukrotnie trzecie miejsce na INTERFOTO;
- dwukrotnie odznaczony złotym medalem i raz srebrnym na Ogólnopolskich Prezentacjach Fotograficznych w Uniejowie w latach 1987-1989;
wyróżnienie na VIII Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Górskiej im. Jana Sunderlanda w 1987 roku;
- w 1992 roku otrzymuje dyplom FIAP w Jao / Brazylia/ na Salonie Fotografii Artystycznej za zestaw prac;
- pierwsza nagroda w ogólnopolskim konkursie “Irlandzkie inspiracje”-Sosnowiec 2011;
na XVII Międzynarodowych Targach Turystyki i Sprzętu Turystyczno - Żeglarskiego oraz Sportowego GLOB 2011 w Katowicach otrzymał nagrodę specjalną w konkursie ‘’Globalny Format 2011” za Kalendarz SZLAK ZABYTKÓW TECHNIKI.

Udział w kilkunastu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Wybrane wystawy indywidualne: "Obrazy bielskiej starówki" Bielsko-Biała 2006; "Metropolis" Chorzów 2007; "Korzenie" Tarnopol (Ukraina) 2009; "Fotografia" Katowice (ZPAF) wrzesień 2009; "Korzenie-2" Chorzów (skansen) maj 2010; "KORZENIE“ Rożnov (Czechy) 2010.

Równolegle od ponad 20 lat realizuje swoją pasję w działalności komercyjnej i artystycznej w STUDIO FOTOGRAFII REKLAMOWEJ wykonując zamówienia klientów w zakresie reklamy produktu, okładek płyt i książek, albumów, kalendarzy, folderów, portfolia, reprodukcji dzieł sztuki w ponad 3000 wydawnictwach. Jego fotografie zdobią okładki ponad 130 płyt i plakatów muzycznych takich wykonawców jak m.in.: Paweł Kukiz i PIERSI, Krzysztof Skiba i BIG CYC, Krzysztof Krawczyk, VOX, STACHURSKI, KAT, Gang Marcela, Janusz Radek, Krystyna Giżowska, Roman Kostrzewski, Józef i Jan Skrzek.

Pierwsze zdjęcia premiera Jerzego Buzka, które obiegły świat, były wykonane w jego STUDIO. Fotografował elitę polskiej (i nie tylko) polityki, biznesu,sportu i świata artystycznego, m.in. Jean Reno, Steven Seagal, Mike Galeli, Patricia Quaranta, Jerzy Dziewulski, Antoni Piechniczek, Leszek Piotrowski, Janusz Steinhoff, Anna Knysok, Kamil Durczok, aktorzy programu TV "Spotkanie z balladą" oraz ponad 200 kandydatów do sejmu, senatu, samorządów (prezydenci miast) itd.

Albumy autorskie „Metropolis” 2007 i „Korzenie” 2009 oraz „Cztery pory roku” 2010.

Jego fotografie znajdują się w zbiorach Muzeów w Rudzie Śląskiej, Bielsku-Białej i Chorzowie.
W roku 2009/2010 otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta w dziedzinie kultury za osiągnięcia fotograficzne, wystawiennicze i wydawnicze.