Zarejestruj się | Zaloguj się
 
 
 
 

WITKACY - WITKIEWICZ Stanisław Ignacy (1885 - 1939)

 

Jeden z najwybitniejszych artystów polskich XX w., malarz i filozof, teoretyk sztuki - twórca teorii Czystej Formy, dramaturg, powieściopisarz oraz kreator oryginalnej koncepcji artystycznej - Firmy Portretowej.

Znany również z fotografii. Witkiewicz wykorzystał technikę fotograficzną w sposób na tyle nowatorski i indywidualny, że jego zdjęcia weszły do historii fotografii nie tylko polskiej, ale i światowej. Prace wykonywane na przestrzeni całego życia gromadził w albumach, które wraz z innymi eksponatami stanowiły Muzeum Osobliwości. Tematami jego wczesnych fotografii były pejzaże tatrzańskie, lokomotywy, pejzaże z Litwy, Kresów, Bretanii oraz znad Morza Śródziemego.

W późniejszym okresie tworzył serie portretów osób bliskich i przyjaciół, autoportrety, portrety w przebraniach i fotografie dokumentujące jego „teatr życia“, czy też serie „min“ z seansów fotograficznych z lat dwudziestych i trzydziestych. Autokreacje fotograficzne Witkiewicza można tratować jako zapis możliwości wyrazu jego osobowości, są jednocześnie eksperymentami psychologa i zabawą filozofa.