Zarejestruj się | Zaloguj się
 
 
 
 

ŁODZIŃSKA-DUDA Weronika (ur. 1973)

 

Absolwentka historii sztuki, stypendystka Sorbony, absolwentka grafiki krakowskiej ASP, fotografka. Na co dzień kuratorka galerii sztuki współczesnej „Camelot”, gdzie zorganizowała wystawy m.in. Magdaleny Abakanowicz, Janiny Garyckiej i Vladimira Birgusa. Jest współzałożycielką i członkinią rady programowej Fundacji Imago Mundi.

W 2004 roku dała się poznać jako dokumentalistka miejsc, pracując w duecie z fotografem Andrzejem Kramarzem nad szeroko zakrojonym projektem „Dom”, na który składa się kilkanaście cykli realizowanych w Polsce, Europie i wybranych miejscach na świecie. Poszczególne odsłony projektu to m.in. cykl „1,62 m2 domu” (reportaż z nowohuckiej noclegowni dla mężczyzn), „Białe izby” (seria zdjęć z Podhala) czy fotografie cel zamieszkanych przez mnichów. Projekt „Dom” został doceniony wieloma prestiżowymi nagrodami w kraju i zagranicą, m.in. EPSON Photo Art Award (2005), III nagrodą w konkursie FotoArtFestiwal w Bielsku-Białej (2005), Nagrodą „Newsweek Polska” (2004).

Indywidualne realizacje autorki to m.in. opublikowany w prasie cykl „Sale balowe” czy też „Pokoje panieńskie”, prezentowane w Galerii Zachęta w ramach wystawy „Dokumentalistki" (Warszawa, 2008).