Zarejestruj się | Zaloguj się
 
 
 
 

RYTKA Zygmunt (ur. 1950)

 

Artysta intermedialny, autor fotografii, instalacji, filmów eksperymentalnych i wideo. Członek ZPAF od 1980. Od lat 80. związany z łódzkim środowiskiem niezależnym (Kultura Zrzuty, Galeria Wschodnia), a także z galerią FF w Łodzi. 

Ważnymi realizacjami były prace z wystawy "Ciągłość nieskończoności" (1983), wyrażające zmagania artysty z naturą. Od końca lat 80.  i wystawy "Obiekty chwilowe" w Galerii Wschodniej w Łodzi tworzy instalacje. Cykl fotografii "Kontakt" stawia Zygmunta Rytkę w roli prekursora sztuki bioartu. Włączył się on tym samym w światowy nurt z połowy lat 90., tworzący sztukę wykorzystującą rozmaite formy życia jako podstawową materię artystyczną. Termin bioartu powstał znacznie później, a sam Rytka udowodnił, że jest artystą samodzielnym, idącym własną drogą, choć równolegle z najlepszymi ze świata. Cykl zalicza się do jednego z najważniejszych w twórczości artysty i jest jednocześnie najciekawszy pod względem czystości formy przekazu.

Zygmunt Rytka miał wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, w Galerii Studio w Warszawie, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, a także w wielu kolekcjach prywatnych.

     
 
Powiększ
 
     
 LEFT
     
   
     
 RIGHT
 
     
 

Podgląd

Zamknij close
 
 
     
   
     
LEFT
     
   
     
RIGHT