Zarejestruj się | Zaloguj się
 
 
 
 
     
 

Podgląd

Zamknij close
 
 
 
     


Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z...

 
     
 
Powiększ
 
     
 LEFT
     
   
     
 RIGHT
 
     
 

Podgląd

Zamknij close
 
 
     
   
     
LEFT
     
   
     
RIGHT
 
     
Festiwal nasz patronat  zakończone 
 

Kiedy:

od 07 maj 2017 do 31 gru 2017

Gdzie:

Bar i Teatr STUDIO

Pl. Defilad 1

Warszawa

Znakomici polscy portreciści: Magda Hueckel, Jacek Poremba, Filip Ćwik i Andrzej Świetlik. Cztery sesje fotograficzne, których każdy może być bohaterem. Cztery spotkania z publicznością zakończone dyskusją. I wreszcie – na zakończenie – wystawa wszystkich portretów i premiera czterech filmów o portrecistach. Zapraszamy do udziału w projekcie „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z…”.

 

Projekt będzie się odbywał na styku sztuki fotografii i teatru. Nawiązuje do idei monodramu, jako intymnego spotkania artysty z publicznością i jednocześnie klasycznej formy tworzenia portretu fotograficznego, będącego wynikiem spotkania fotografa z osobą fotografowaną. Zbliżenie to ma na celu nie tylko zatrzymanie obrazu drugiego człowieka, ale przede wszystkim poszukiwanie, rozmowę, czy wreszcie znalezienie porozumienia, momentu, ciszy, zdjęcie maski i sfotografowanie prawdziwego “ja”.

“Portret osobisty…” jest nową propozycją w ramach znanego już cyklu „Wszyscy Jesteśmy Fotografami”. Dzisiaj w czasach wykonywania niezliczonej ilości popularnych „selfie” zachęcamy do zwolnienia i skupienia się na człowieku, uchwycenia osobowości portretowanego, tego, kim jest, bądź co widzi w nim fotografujący. To wielowymiarowa próba ukazania osoby poza krótkim „tu i teraz”.

W ramach projektu odbędą się unikalne sesje fotograficzne wykonane przez Magdę Hueckel, Filipa Ćwika, Jacka Porembę i Andrzeja Świetlika – uznanych polskich mistrzów portretu. Każdy z fotografów spotka i sportretuje 7 wybranych osób, mieszkańców Warszawy (rekrutacja na podstawie zgłoszeń). Spotkania będą miały charakter rozmowy, wspólnego poznania artysty i bohaterów. W efekcie spędzonego czasu powstaną zdjęcia portretowe mieszkańców Warszawy.

Po każdej wykonanej sesji artyści spotkają się ponownie ze swoimi bohaterami oraz warszawską publicznością. Podczas spotkań w Teatrze Studio każdy z czterech fotografów opowie o metodach pracy, o swoim sposobie na portretowanie. Pytania przygotuje i rozmowę poprowadzi twórca ze świata teatru, który w roli w prowadzącego będzie łączył dwa światy (fotografii i teatru) w jedną sztukę opowiadania o ludziach i ich emocjach. W ramach spotkania artyści będą dyskutować także o różnicach i podobieństwach występujących w sposobie podejścia do bohatera /widza/, tworzenia historii i opowiadania o emocjach. Spotkania będą otwarte dla publiczności.

Podczas prac nad projektem powstaną również filmy dotyczące sztuki portretu, których bohaterami będą zaproszeni fotografowie. Zrealizuje je Piotr Małecki – fotograf, ale też reżyser filmów dokumentalnych. Będą one stanowiły artystyczną wartość projektu i pozostaną jako unikalna opowieść o sztuce portretowania.

Na zakończenie projektu „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z…” powstanie wystawa fotografii pt. „Portret osobisty”.

Wszystkie wydarzenia będą się odbywały w przestrzeniach warszawskiego Teatru Studio.

 

Daty planowanych sesji fotograficznych i spotkań:

 

Jacek Poremba:
rekrutacja do sesji: 7 maja – 25 maja
sesje fotograficzne – 04.06.2017
spotkanie w Teatrze Studio – 11.06.2017 (niedziela) o godz. 19:00. Rozmówczynią Jacka Poremby będzie Agnieszka Podsiadlik, aktorka.

 

Magda Hueckel:
rekrutacja do sesji: 18 maja – 4 czerwca
sesje fotograficzne – 18.06.2017,
spotkanie w barze Studio 26.06.2017 (poniedziałek) o godz. 19:00. Rozmówczynią Magdy Hueckel będzie Anna Smolar. 
 

Andrzej Świetlik:
rekrutacja do sesji: 15 czerwca – 9 lipca
sesje fotograficzne – 15.07.2017
spotkanie w Teatrze Studio – 23.07.2017 (niedziela) o godz. 19:00
 

Filip Ćwik:
rekrutacja do sesji: 9–26 sierpnia
sesje fotograficzne – 09.09.2017,
spotkanie w Teatrze Studio – 17.09.2017 (niedziela) o godz. 19:00. Rozmówcą Filip Ćwika będzie Cezary Kosiński. 

 

Zasady udziału w sesjach fotograficznych:

Do udziału w każdej sesji zaproszonych zostanie 7 osób wybranych podczas poprzedzającej ją rekrutacji. Wszystkie zgłoszenia muszą być oznaczone hasłem „portret osobisty”. Organizatorzy proszą o przesłanie własnego zdjęcia – PORTRETU OSOBISTEGO wraz z krótkim tekstem – uzasadnieniem chęci udziału w sesji albo wyjaśnieniem, czym jest dla kandydata portret osobisty.

Zgłaszać się można na kilka sposobów:
– wysyłając maila (zgłoszenia przyjmowane są pod adresem: info@wszyscyjestesmyfotografami.pl) z tytułem „portret osobisty” oraz imieniem i nazwiskiem fotografa, do którego trwa właśnie nabór
– „w realu” – w barze Studio można zostawiać odbitki swoich zdjęć
– na Instagramie – dodając do zdjęcia #portretosobisty

 

więcej: wszyscyjestesmyfotografami.pl

 

Autorki cyklu: Monika Szewczyk-Wittek i Katarzyna Sagatowska
Organizatorzy: Fundacja Powiększenie, Wszyscy Jesteśmy Fotografami
Partner Główny: LOTTE Wedel
Partnerzy: barStudio, Teatr Studio
Patroni medialni: Artinfo.pl, Digital Camera Polska, FotografiaKolekcjonerska.pl, Fotopolis.pl, O.pl, Radio Kampus, Radio TOK FM

Projekt współfinansuje m. st. Warszawa

 

Foto galeria (1)