Zarejestruj się | Zaloguj się
 
 
 
 
     
 

Podgląd

Zamknij close
 
 
 
     


Ilona Szwarc - I am a Woman and I Feast on Memory

 
     
 
Powiększ
 
     
 LEFT
     
   
     
 RIGHT
 
     
 

Podgląd

Zamknij close
 
 
     
   
     
LEFT
     
   
     
RIGHT
 
     
Wystawa nasz patronat  zakończone 
 

Kiedy:

od 28 paź 2016 do 11 gru 2016

Gdzie:

Leica 6x7 Gallery Warszawa

MYSIA 3, ul. Mysia 3, 2 piętro

Warszawa

Najpierw odbył się casting na sobowtóra. Tak wyglądał początek pracy nad cyklem fotografii "I am
 a Woman and I Feast on Memory". Bohaterką poszukiwań stała się Ilona Szwarc, jako emigrantka, kobieta, artystka. Powstały trzy sekwencje zdjęć, które są jak instruktaż do charakteryzacji scenicznej.

 

Ilona Szwarc, laureatka World Press Photo a ostatnio nagrodzona również prestiżowym wyróżnieniem Foam Talent w Amsterdamie, w swoim najnowszym projekcie jest zarówno podmiotem, jak i przedmiotem reżyserowanej przez siebie narracji. Sięga po narzędzia performansu i jednocześnie sama dokonuje fotograficznej dokumentacji odbywającego się przedstawienia.

W każdej z części tryptyku Ilona Szwarc krok po kroku manipuluje własnym wizerunkiem, wykorzystując do tego swoją dublerkę, aktorkę z Bostonu. Te starannie skonstruowane fotografie komplikują pojęcia portretu i autoportretu. Poprzez filmowe zbliżenia na rysunki i malowidła na twarzy modelki, najpierw przedstawia ją jako starą kobietę, by potem, kilkoma kolorowymi i abstrakcyjnymi pociągnięciami, przekształcić ją w obrzmiałą matronę. Seria zdjęć ma swój finał w androgenicznej i groteskowej odsłonie twarzy modelki, po której pozostaje coś na kształt współczesnego veraikonu sobowtóra artystki.

Wystawie towarzyszy zestaw trzech książek fotograficznych (32 strony każda), opublikowanych własnym nakładem artystki. Premiera publikacji odbyła się we wrześniu 2015 w Nowym Jorku, podczas Targów Książki Artystycznej w MoMA.

 

Oprowadzanie autorsko-kuratorskie: 29.10.2016, godz. 12.00
Spotkanie autorskie 3.11.2016, godz. 18:30

 

Kurator: Rafał Łochowski
Współpraca kuratorska: Jakub Śwircz

Wystawa jest światową premierą najnowszego projektu Ilony Szwarc.

 

Ilona Szwarc (ur. 1984 w Warszawie) ukończyła studia na kierunku fotografia na Uniwersytecie Yale (New Haven, Conn.) oraz obroniła z wyróżnieniem dyplom w School of Visual Arts w Nowym Jorku. Obecnie mieszka i pracuje w Los Angeles. Jej twórczość dotyka problemów kobiecej tożsamości we współczesnym kontekście kulturowym. Najbardziej znane cykle artystki to „Rodeo Girls” i „American Girls” – ten ostatni nagrodzony w konkursie World Press Photo w 2013.

Szwarc jest autorką kilku wystaw indywidualnych, m.in. w: Foley Gallery w Nowym Jorku; Claude Samuel Galerie w Paryżu, Amerika Haus w Monachium oraz Maison de la Photographie w Lille. Jej fotografie były pokazywane na wystawach grupowych w Nowym Jorku, Londynie, Bilbao, Amsterdamie, Łodzi, Chicago oraz ostatnio w Regen Projects w Los Angeles oraz Danziger Gallery w Nowym Jorku. Zdobyła wiele prestiżowych nagród, wśród których do najważniejszych należą: Nagroda Richarda Bensona Prize for Excellence in Photography (Yale University, 2015), Nagroda Arnolda Newmana Prize for New Directions in Photographic Portraiture (Arnold and August Newman Foundation, 2014) oraz World Press Photo (World Press Photo Foudation, 2013). W 2014 Szwarc uczestniczyła w Joop Swart Masterclass, zaś Uniwersytet Yale przyznał jej grant Alice Kimball Traveling Fellowship. W 2016 została zaliczona do prestiżowego grona Talentów muzeum FOAM, a projekt "I am a Woman and I Feast on Memory" został zaprezentowany na łamach Foam Magazine oraz na festiwalu Unseen w Amsterdamie.

Fotografie Szwarc były publikowane na całym świecie, m.in. przez „The New York Times Magazine”, „The New Yorker”, „TIME”, „The UK Sunday Times Magazine”, „The Telegraph Magazine”.

 

Foto galeria (1)