Zarejestruj się | Zaloguj się
 
 
 
 
     
 

Podgląd

Zamknij close
 
 
 
     


Fotografie z Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią i Ośrodka KARTA - Album rodzinny: SPOJRZENIA

 
     
 
Powiększ
 
     
 LEFT
     
   
     
 RIGHT
 
     
 

Podgląd

Zamknij close
 
 
     
   
     
LEFT
     
   
     
RIGHT
 
     
Wystawa zakończone 
 

Kiedy:

od 30 lis 2016 do 19 mar 2017

Gdzie:

Dom Spotkań z Historią

ul. Karowa 20

Warszawa

"Album rodzinny: SPOJRZENIA" to wystawa fotografii z Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historią i Ośrodka KARTA. Przez 10 lat zgromadzono w nim ponad 30 tysięcy zeskanowanych zdjęć z rodzinnych albumów kilku tysięcy osób, których relacje biograficzne zostały nagrane.
 
To fotografie prywatne – wykonane samodzielnie w domu albo w plenerze oraz rzemieślnicze, robione w atelier lub przez ulicznych objazdowych fotografów. Powstały, aby podkreślić przełomowe momenty biograficzne, zachować drobne fragmenty codziennego życia, udokumentować relację między bliskimi osobami. Jednak wyjęte z kontekstu prywatnych archiwów i obejrzane z innej perspektywy pozwalają dostrzec przemiany społeczne, kulturowe i polityczne fotografowane z perspektywy prywatnej.
 
Na wystawie organizatorzy stawiają pytanie o status fotografii archiwalnej – czy nadal jest pamiątką rodzinną, czy już dokumentem historycznym, a może obrazem o walorach artystycznych? Czy są to ilustracje do złożonych świadectw, czy te zdjęcia prowadzą własną, wizualną narracje o historii (również fotografii) i codzienności?
 
Interesująca jest zarówno materialność obrazu fotograficznego, mechanizm budzenia przez niego emocji, jak i narracje związane z pokazywaniem i opowiadaniem o zdjęciach oraz performatywny wymiar ich wykonywania i oglądania.
Na początku wystawy zobaczymy albumy fotograficzne – obiekty stworzone zgodnie z indywidualnymi potrzebami swoich właścicieli, służące układaniu i prezentacji historii życia własnej rodziny. W części „Opowieść” analizowany jest związek fotografii z pamięcią i narracją – właściciele zdjęć, których wspomnienia sięgają do sfotografowanych sytuacji i miejsc, opowiadają o tym, co widzą. „Fotografia” to fragment dotyczący historii fotografii prywatnej – zmieniających się konwencji, technik, estetyk, sposobów wykonywania i używania zdjęć. W „Codzienności” zobaczymy obrazy życia prywatnego, dokumentujące jednocześnie zmieniające się obyczaje, a także zjawiska kolejnych okresów życia: dzieciństwa, młodości, dorosłości i starości. W „Historii” to, co prywatne splata się z tym, co publiczne – widoczne w tle lub zaznaczone w podpisie znane historyczne wydarzenia przenikają osobiste doświadczenia konkretnych osób.
 
Wystawa Album rodzinny: SPOJRZENIA to odklejanie – jak od kart rodzinnego albumu – zdjęć od ich pierwotnego kontektsu, by w ten sposób ujawnić wielofunkcyjność, złożoność i swoistość fotografii jako medium.
 
Wystawie towarzyszy bogaty program edukacyjny. Więcej...
 
kuratorki: Agnieszka Pajączkowska, Monika Szewczyk-Wittek

 

Foto galeria (1)