Zarejestruj się | Zaloguj się
 
 
 
 
     
 

Podgląd

Zamknij close
 
 
 
     


14. Rybnicki Festiwal Fotografii

 
     
 
Powiększ
 
     
 LEFT
     
   
     
 RIGHT
 
     
 

Podgląd

Zamknij close
 
 
     
   
     
LEFT
     
   
     
RIGHT
 
     
Festiwal nasz patronat  zakończone 
 

Kiedy:

od 24 mar 2017 do 26 mar 2017

Gdzie:

Rybnicki Festiwal Fotografii

Fundacja EDF Polska

ul. Podmiejska

Rybnik

Zapraszamy na 14. edycję Rybnickiego Festiwalu Fotografii. W programie: spotkania autorskie z najwybitniejszymi twórcami fotografii (9), wystawy indywidualne i zbiorowe (20), warsztaty fotograficzne, a także Galeria Otwarta, czyli trzydniowa ekspozycja prac, które trafią na Festiwal niemalże „z ulicy”.

 

Choć początkowo Rybnicki Festiwal zakładał głównie integrację śląskiego środowiska fotograficznego, to jednak bardzo szybko jego formuła rozrosła się nie tylko do rangi ogólnopolskiej, ale do międzynarodowej. Co roku odwiedza go kilkuset amatorów zdjęć z całego kraju, a kolejne gwiazdy fotografii z wielkim entuzjazmem przyjmują zaproszenie organizatorów do przyjazdu i opowiadania o swojej pracy twórczej. Doskonale ilustruje ten fakt długa lista nazwisk kilkudziesięciu największych postaci, które odwiedziły Rybnik. 

W tym roku gościem Rybnickiego Festiwalu będzie osobowość niezwykła – Filip Springer – fotograf, archeolog, reporter, wykładowca, autor książek „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”, „Źle Urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u” i „Miedzianka. Historia znikania”. Organizatorzy zaplanowali z nim spotkanie w piątek 24 marca. Podczas tego wieczoru zaprezentuje się również inny autor – Jan Brykczyński. Fotograf dokumentalny, doktorant i wykładowca na czeskim ITF-ie, współzałożyciel Międzynarodowego Stowarzyszenie Fotografów "Sputnik Photos". W 2014 roku wydał książkę o jednej z najbardziej archaicznych społeczności w Europie - Bojkach zamieszkujących Karpaty Wschodnie, a rok temu wygrał konkurs Syngenta Photography Award, którego celem jest promowanie dialogu na tematy o globalnym znaczeniu.

W sobotę, 25 marca, odbędą się profesjonalne warsztaty praktyczne z Arturem Nykiem, a publiczność zgromadzona w budynku Fundacji EDF Polska w Rybniku będzie miała okazję poznać przekrój twórczości fotografa "Dziennika Gazety Prawnej", który pięciokrotnie był obecny w bazach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Maksymilian Rigamonti opowie m.in. o swoim aktualnym projekcie „Wołyń. Miejsca, których nie ma". Będzie też spotkanie z Agnieszką Rayss – dwukrotnie nagradzaną w konkursie Pictures of the Year International (w 2011 i 2012 roku), która jest autorką książek fotograficznych „American Dream” – o transformacji kulturalnej i triumfie popkultury w Europie Środkowo-Wschodniej oraz "Tu się zaczyna koniec miast" o peryferiach stolicy. W sobotę zaprezentuje się również Arkadiusz Branicki – jeden z najbardziej rozpoznawalnych fotografów aktu klasycznego w Polsce. Wielokrotnie wystawiany i doceniany na krajowych i zagranicznych konkursach fotograficznych. W samym tylko 2016 roku prace Arkadiusza Branickiego zdobyły cztery złote medale: Fédération Internationale de l’Art Photographique (FIAP), Tokyo International Foto Awards (TIFA), Photographic Society of America (PSA) i Trierenberg Super Circuit.

Niedziela zapowiada się bardzo kreatywnie – wystąpią bowiem w autorskich prezentacjach: Emil Biliński – autor zdjęć w międzynarodowych kampaniach reklamowych i programach telewizyjnych TopModel Austria i TopModel Polska, Paweł Młodkowski – autor „portretów” ziemi widzianej z lotu ptaka, a ściślej z lotu… paralotnią oraz Jarosław Kubicki – dyrektor kreatywny w agencji reklamowej, twórca portalu Beksinski.pl, wykonujący prace łączące fotografię z malarstwem.

Podczas 14. edycji Festiwalu będzie można zobaczyć kilkaset fotografii przygotowanych w formie wystaw. Będą to autorskie wystawy indywidualne, takie jak „Królowie Nadbużańscy” Pawła Totoro Adamca; wystawy zbiorowe przygotowane przez kluby i stowarzyszenia fotograficzne z całej Polski i z Czech oraz 3-dniowa wystawa w Galerii Otwartej, do zaistnienia w której organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych, bez wyjątku. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny!

 

Szczegółowych informacji należy szukać na stronie – www.festiwal.rybnik.pl
 

fot. Paweł Totoro Adamiec

 

Foto galeria (2)