Zarejestruj się | Zaloguj się
 
 
 
 
     
 

Podgląd

Zamknij close
 
 
 
     


Autochrom - triumf koloru. W 110 rocznicę wynalazku fotografii barwnej

 
     
 
Powiększ
 
     
 LEFT
     
   
     
 RIGHT
 
     
 

Podgląd

Zamknij close
 
 
     
   
     
LEFT
     
   
     
RIGHT
 
     
Wystawa nasz patronat  zakończone 
 

Kiedy:

od 01 lip 2017 do 24 wrz 2017

Gdzie:

Muzeum Narodowe w Gdańsku/Oddział Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów)

ul. Cystersów 18

80-330 Gdańsk

wernisaż: 30.06.2017, godz. 18.00

Zapraszamy do Muzeum Narodowego w Gdańsku na wstawę prezentującą niezwykłe francuskie i polskie kolekcje autochromów – pierwszych barwnych fotografii z początku XX wieku.

 

„To, co fotografia czarno-biała sugeruje, barwna stwierdza”
Paul Outerbridge*

 

Ekspozycja organizowana w Muzeum Narodowym w Gdańsku przybliży publiczności istotę autochromu, jego magiczną atmosferę i przydatność barwnego medium dla dokumentacji rzeczywistości sprzed ponad 100 lat. Ta oryginalna technika jako pierwsza barwna technika fotograficzna wykonywana była na szklanych płytkach i została opatentowana w 1907 roku przez Braci Lumière. Auguste i Louis Lumière znani głównie z równie rewolucyjnego wynalazku jakim był kinematograf, rozpoczęli w krótkim czasie produkcję płyt szklanych ze specjalną barwioną skrobiową emulsją, które służyły utrwaleniu kolorowego świata. Z ich epokowego wynalazku korzystali z entuzjazmem fotografowie zawodowi, jak i amatorzy, aż do lat trzydziestych XX w. i popularyzacji technologii trójwarstwowej fotografii na celuloidzie przez firmę Kodak.

Wystawa jest premierową w Polsce ekspozycją francuskiej unikalnej kolekcji, prezentowanej w 2013 roku w ramach programu Marsylia Europejska Stolica Kultury. Eksponowane autochromy pochodzą ze zbiorów prywatnych Soizic Audouard i Elisabeth Nora, ale także z kolekcji spadkobierców braci Lumière i innych prywatnych i publicznych zbiorów europejskich. Oprócz wielu anonimowych prac na wystawie pokazane zostaną autochromy zrealizowane przez słynnych fotografów, takich jak Alfred Stieglitz, August i Louis Lumiere, Leon Gimpel, Paul Haviland, Heinrich Kühn, Jean Baptiste Tournassoud, Jules Gervais, Courtellemont, André Hachette.

Polskiego kontekstu doda wystawie multimedialna prezentacja rodzimych twórców autochromu: Tadeusza Rzący (1868–1928) ze zbiorów Muzeum Historii Fotografii w Krakowie oraz Stanisława Krygowskiego (1868–1944) ze zbiorów Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie. Obaj twórcy nie zostali dotąd docenieni w pełni a jako polscy pionierzy techniki autochromowej zarejestrowali barwne fotografie Tatr i polskiej wsi.

Autochrom zrewolucjonizował fotografię, choć stylistycznie nawiązywał do gustu epoki impresjonizmu i piktorializmu. Choć uważano go za łatwy sposób odtworzenia rzeczywistości, to dla amatorów stał się okazją do tworzenia archiwów podróży, dokumentowania własnej rodziny, piękna natury, ale i wydarzeń politycznych. Tematyka ponad 100 prac na wystawie w Muzeum Narodowym w Gdańsku obejmuje głównie pejzaż nadmorski, górski, miejski, portret pojedynczy i zbiorowy oraz martwe natury. Na pojedynczych autochromach obejrzymy także przykłady fotografii z zakresu medycyny czy biologii. Oprócz autochromów oryginalnych zaprezentowane zostaną także podświetlane powiększenia fotografii oraz szereg sprzętów do jej oglądania, w tym latarni magicznych i stereoskopów, diaskopów z kolekcji Soizic Audouard i Elisabeth Nora.

Z okazji wystawy zostanie wydany katalog będący unikatową w Polsce książką poświęconą zagadnieniu fotografii autochromowej z tekstami najwybitniejszych znawców tematu we Francji: prof. Nathalie Boulouch (Uniwersytet 2 Rennes) i prof. Bertranda Lavedrine (Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu).

 

Wystawie towarzyszyć będzie bogaty program edukacyjny upowszechniający wiedzę na temat historii fotografii i kinematografii, w ramach którego zapraszamy między innymi na:

– pokaz filmu Alberta Kahna pod tytułem "Archiwum Planety", dokument, prod. BBC (13.07.2017, godz. 18.00-19.00)

– wykład Dominiki Sulińskiej z Muzeum Zamkowego w Pszczynie pod tytułem "Polscy pionierzy fotografii barwnej: Tadeusz Rząca i Jan Szczepanik" (20.07.2017, godz. 18.00)

– praktyczne warsztaty analogowej fotografii kolorowej – Justyna Wasiniewska z Autorskiej Pracowni Fotograficznej w Gdańsku i Maja Bieńkowska (10.08.2017, w godz. 11.00-15.00)

– warsztaty fotografii otworkowej dla niewtajemniczonych – prowadzenie Maja Bieńkowska (09.09.2017 w godz. 12.00-15.00)

– warsztaty budowania okularów stereoskopowych i camera obscura – prowadzenie Maja Bieńkowska (24.08.2017 w godz. 12.00-15.00)

– rozmowę na temat tworzenia kolekcji sztuki fotograficznej z Audouard Soizic i Elisabeth Nora w Gdańsku, pod patronatem Fotografii Kolekcjonerskiej (wrzesień)

– pokaz filmów Braci Lumière: "Wyjście robotników z fabryki Lumière w Lyonie", "Śniadanie", "Polewacz polany" oraz "Wjazd pociągu na stację w La Ciotat", powiązany z promocją filmu dokumentalnego o braciach Lumière w reż. Thierry Fremaux dystrybuowanego przez KINO ŚWIAT, we współpracy z jednym z trójmiejskich

 


Kuratorki: Soizic Audouard, Elizabeth Nora, Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka

Współpraca: Diana Dormet, Maja Bieńkowska

Koordynacja projektu i współpraca merytoryczna: Klaudia Podsiadło


* Paul Outerbridge, Photographing in Color, New York 1940, s. XI.

 

Foto galeria (6)