Zarejestruj się | Zaloguj się
 
 
 
 
     
 

Podgląd

Zamknij close
 
 
 
     


Monika Krzyszkowska - Kamienica

 
     
 
Powiększ
 
     
 LEFT
     
   
     
 RIGHT
 
     
 

Podgląd

Zamknij close
 
 
     
   
     
LEFT
     
   
     
RIGHT
 
     
Wystawa nasz patronat  zakończone 
 

Kiedy:

od 17 cze 2016 do 15 lip 2016

Gdzie:

Galeria Obok ZPAF

Plac Zamkowy 8

Warszawa

wernisaż: 17.06, godz. 19:00

Prace prezentowane na wystawie "Kamienica" powstały w Łodzi w kamienicy znajdującej się na terenie byłej fabryki włókienniczej.

 

Anna Wolska, kuratorka wystawy:

"Niegdyś był to jeden z najnowocześniejszych zakładów przędzalniczych w Europie. Prowadzony przez małżeństwo Scheiblerów, oprócz miejsc pracy, zapewniał dodatkową infrastrukturę: domy, przedszkola, szpital, teatr, straż pożarną, etc. W przeciwieństwie do wielu okolicznych kamienic, ta nie została wyremontowana i zagospodarowana na nowoczesne lofty. Zamieszkują ją potomkowie byłych pracowników przędzalni oraz rodziny, którym po upadku przemysłu włókienniczego miasto przyznało tutaj mieszkania komunalne.

Pierwsze, co rzuca się w oczy w trakcie oglądania tych zdjęć, to wewnętrzne relacje łączące mieszkańców kamienicy. Jest w tym pewien rodzaj emocji, których w większości blokowisk jesteśmy całkowicie pozbawieni, lub po prostu od nich odcięci. W kamienicy trudno o anonimowość, mieszkańcy tworzą tu swoją mini społeczność na wzór pierwotnych struktur społecznych. Tu nie ma samotności, a trudy codziennej rzeczywistości znosi się razem znacznie lepiej, mogąc zawsze liczyć na sąsiedzką pomoc.

Drugim aspektem jest dystans pomiędzy fotografowanym podmiotem, a fotografem. Autorce z całą pewnością udało zbliżyć się i zdobyć zaufanie swoich bohaterów zdjęć. To zaufanie, poczucie bezpieczeństwa, jest w jakimś stopniu odwzajemnione, bo choć autorka opowiada o ludziach, których rzeczywistość wypchnęła na margines dzisiejszej rzeczywistości, to w opowieści tej nie ma przejaskrawienia, czy niepotrzebnej dramaturgii, jest za to dużo kobiecego ciepła i szczerej obserwacji."

 

Monika Krzyszkowska z wykształcenia romanistka, absolwentka paryskiej Sorbony oraz Studium Fotografii ZPAF. Interesuje się reportażem oraz dokumentem. Bardzo lubi tak zwaną fotografię uliczną. Jest członkiem kolektywu „Un-posed” oraz Stowarzyszenia „Fotobzik”. Finalistka konkursów m.in. Leica Street Photo (2014), Polska ulicznie 2015 i 2016. Wyróżniona w konkursie ISPA (International Street Photography Awards).

 

Foto galeria (4)