Zarejestruj się | Zaloguj się
 
 
 
 
     
 

Podgląd

Zamknij close
 
 
 
     


Alicja Dobrucka - I like you, I like you a lot i inne

 
     
 
Powiększ
 
     
 LEFT
     
   
     
 RIGHT
 
     
 

Podgląd

Zamknij close
 
 
     
   
     
LEFT
     
   
     
RIGHT
 
     
Wystawa zakończone 
 

Kiedy:

od 19 sie 2016 do 16 paź 2016

Gdzie:

Miejsce Projektów Zachęty

ul. Gałczyńskiego 3

Warszawa

wernisaż: 19.08.2016, godz. 19:00

Podczas wernisażu zagra zespół BODO.

Wystawa Alicji Dobruckiej "I like you, I like you a lot i inne" to pierwsza indywidualna prezentacja artystki w Warszawie. Pochodząca z Kowar fotografka od lat mieszka i pracuje w Londynie. W jej twórczości odnajdziemy zarówno doświadczenie Polki, jak i „obywatelki świata” (jej cykle zdjęć powstawały w Albanii, Kanadzie, Niemczech, Palestynie, Indiach).

 

Na wystawie w Miejscu Projektów Zachęty Dobrucka pokazuje dwie serie fotograficzne. Pierwsza z nich — "I like you, I like you a lot" to projekt bardzo osobisty, realizowany od 2008 roku do dzisiaj. Impuls do jego powstania dała rodzinna tragedia — strata trzynastoletniego brata Maksa, który utopił się podczas wycieczki harcerskiej. Wraz z upływem czasu bohaterami cyklu stali się najbliżsi znajomi chłopca, wciąż mieszkający w Kowarach lub pracujący za granicą, którzy tak jak on zafascynowani byli ideałem bohatera propagowanym przez amerykańskie kino akcji. Opowieść o odejściu najbliższego człowieka i rodzinnym przeżywaniu straty jest też rejestracją bezkrytycznego czerpania z zachodnich wzorców popkulturowych.

Drugi z prezentowanych projektów Alicja Dobrucka zrealizowała w Bombaju — mieście inspirującym ją od dawna i często będącym bohaterem jej zdjęć. W serii "Tło" dokumentuje dekoracje używane przez indyjskich fotografów, dzięki czemu jej zdjęcia stają się swoistą formą „wykopaliska”, archeologii codzienności. Głównym tematem fotografii jest tło, a sam akt fotografowania tła fotograficznego zmienia jego kontekst i przenosi drugi plan na pierwszy. Tym samym projekt artystki nabiera cech autotematycznych i stawia pytania, skąd bierze się potrzeba wypełniania przestrzeni wokół modela fikcyjną scenerią. Część utrwalonych teł to malowane, sztuczne krajobrazy. Pejzaże pojawiają się także w cyklu "I like you, I like you a lot". Pełnią rolę ekwiwalentu uczuć czy nastroju bohaterów fotografii i budują koloryt lokalny prowincjonalnej Polski okresu postkomunistycznych przemian.

 

Alicja Dobrucka (ur. 1985 r.) studiowała w praskiej FAMU i w Goldsmiths College i London College of Communication w Londynie. W roku 2010 otrzymała prestiżowe wyróżnienie Deutsche Bank Fine Art Award.

 

kuratorka: Magda Kardasz
współpraca: Karolina Bielawska, Julia Harasimowicz

 

Foto galeria (1)