Zarejestruj się | Zaloguj się
 
 
 
 
     
 

Podgląd

Zamknij close
 
 
 
     


1. Aukcja fotosów i portretów twórców polskiego oraz światowego kina - GWIAZDY FILMOWE Z KOLEKCJI JERZEGO PŁAŻEWSKIEGO

 
     
 
Powiększ
 
     
 LEFT
     
   
     
 RIGHT
 
     
 

Podgląd

Zamknij close
 
 
     
   
     
LEFT
     
   
     
RIGHT
 
     
Konkurs nasz patronat  zakończone 
 

Kiedy:

od 21 gru 2016 do 12 sty 2017

Gdzie:

aukcja internetowa

Marilyn Monroe, Brigitte Bardot, Alfred Hitchcock, Meryl Streep, Clint Eastwood, Roman Polański, Tadeusz Łomnicki, Edward Dziewoński. To tylko niektórzy twórcy światowego i polskiego kina, których portrety można zakupić na niezwykłej aukcji internetowej – fotograficznej opowieści o historii kina. W katalogu znajdują się także kultowe sceny z takich filmów, jak m.in. „Nóż w wodzie”, „Rejs”, „Forrest Gump” czy „Ojciec Chrzestny”. 40 fotosów i portretów gwiazd pochodzi z kolekcji wybitnego krytyka filmowego – Jerzego Płażewskiego.  

ZAPRASZAMY!

Licytacja odbywa się na portalu artinfo.pl i trwa do 12 stycznia do godz. 21.00.

Link do katalogu: http://www.artinfo.pl/pl/katalog-aukcji/katalog/aukcje-internetowe/1-aukcja-fotosow-i-portretow-tworcow-polskiego-oraz-swiatowego-kina/

Dochód z aukcji zostanie przeznaczony na stworzenie cyfrowego archiwum Jerzego Płażewskiego.


Jerzy Płażewski (1924–2015) był wielkim miłośnikiem kina i podziwianym krytykiem filmowym. Jak sam przyznawał obejrzał ponad 14 500 filmów. Był synem fotografa Ignacego Płażewskiego. Przez całe życie zbierał zdjęcia ukazujące portrety gwiazd oraz kadry z polskich i zagranicznych filmów.

Płażewski współpracował z wieloma pismami, m.in. z magazynami „Odrodzenie”, „Film”, „Przegląd Kulturalny”, „Życie Literackie”, „Film na Świecie” i „Kino”. W 1960 r. założył w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie Kino Dobrych Filmów „Wiedza”, którym kierował do 1985 r.

Napisał wiele książek, m.in. „Język filmu”, „Historia filmu 1895–2005”, „Filmy, które pamiętamy”, „Historia filmu dla każdego”. Wielokrotnie zasiadał w jury najważniejszych światowych festiwali filmowych, m.in. w Cannes, Berlinie, San Sebastian, Moskwie, Locarno, Karlowych Warach, Gdyni. Był członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI).

Do końca życia oglądał filmy z przyjemnością: „Biegam, gdzie mogę, ciągle z nadzieją, że trafię na coś wspaniałego. Nie przypominam sobie okresów zniechęcenia.” („Polityka”, nr 2/2013)

 

Dochód z aukcji zostanie przeznaczony na stworzenie cyfrowego archiwum Jerzego Płażewskiego.

 

 

fot.: Philippe Halsman, „Alfred Hitchcock”; Andrzej Kostenko, Leon Niemczyk i Zygmunt Malanowicz w filmie „Nóż w wodzie” (1961), reż Roman Polański; Wiesław Zdort, Krystyna Stypułkowska i Tadeusz Łomnicki w filmie „Niewinni czarodzieje” (1960), reż. Andrzej Wajda; Ken Regan, Meryl Streep i Clint Eastwood w filmie „Co się wydarzyło w Medison County” (1995), reż. Clint Eastwood; Jean-Marc Ripert, Brigitte Bardot w filmie „Kobiety” (1969), reż. Jean Aurel; Earl Theisen, Marilyn Monroe i Jane Russell w filmie „Mężczyźni wolą blondynki” (1953), reż. Howard Hawks; Albert Clarke, George Lucas, Harrison Ford, C-3PO, R2-D2, Carrie Fisher, Mark Hamill, Chewbacca, Richard Marquand z filmu „Gwiezdne wojny: Część VI - Powrót Jedi" (1983), reż. Richard Marquand; Bernard Prim, Roman Polański na planie filmu „Lokator” (1976)

 

Foto galeria (8)