Zarejestruj się | Zaloguj się
 
 
 
 
     
 

Podgląd

Zamknij close
 
 
 
     


Jean - François Spricigo - toujours l’aurore

 
     
 
Powiększ
 
     
 LEFT
     
   
     
 RIGHT
 
     
 

Podgląd

Zamknij close
 
 
     
   
     
LEFT
     
   
     
RIGHT
 
     
Wystawa nasz patronat  zakończone 
 

Kiedy:

od 19 sty 2017 do 19 lut 2017

Gdzie:

Stara Galeria ZPAF

Pl. Zamkowy 8

wernisaż: 19.01, godz. 19.30

Zapraszamy na wystawę Jean - François Spricigo, jednego z najwybitniejszych fotografów belgijskich młodego pokolenia. Zajmuje się on także filmem i jest autorem licznych utworów poetyckiej prozy.

 

Spricigo (ur. 1979, Tournai, Belgia) stworzył własny, niezwykle emocjonalny język fotografii, intymny, operujący nieostrościami, wyraźnym ziarnem, zbliżeniami najbardziej wyrazistych fragmentów, ekspresyjnymi ujęciami portretowymi, nie tylko ludzi, lecz także zwierząt oraz szerokim kadrem pejzaży. O swojej pracy mówi, że stara się wyrazić, co czuje, a nie przedstawić świat. Między fotografiami tworzącymi poszczególne wątki trudno jest wskazać tematyczną łączność, to raczej swobodnie powiązane ze sobą obrazy, zbliżone formalnie, o podobnym zabarwieniu emocjonalnym. Tak powstawały cykle „notturno”, „silenzio”, „ici, hier”, „settembre”, „prelude”, „anima”, a także ostatni, „toujours l’aurore”, który zostanie zaprezentowany na wystawie w Starej Galerii ZPAF.

Jest to cykl, który pozwoli poznać charakterystyczne cechy fotografii belgijskiego artysty: poetycką narrację o otwartej strukturze, złożoną z portretów gubiących ostrość rysów, lecz zatrzymujących emocjonalną prawdę o przedstawianych ludziach i zwierzętach, tajemniczych krajobrazów, nielicznych migawek z codzienności. Szczególne miejsce zajmują portrety zwierząt, ukazanych z bliska, obdarzonych wewnętrznym emocjonalno-psychicznym życiem.

Jean - François Spricigo fotografuje w zasadzie jedynie w czarni i bieli, gdyż tak najpełniej może ukazać światło oraz dlatego, że pochodzi z chłodnej, powściągliwej Północy. Kolor pojawił w fotografiach powstałych podczas pobytu rezydencjalnego w Casa Velasquez w 2012 roku, jako wyraz zachwytu nad barwnością Południa. Odtąd obecny jest skromnie, choć w nasyceniu, zwykle jeden, intensywny element kompozycji. Wydaje się, że istotą tej fotografii jest dać wyraz Życiu, czującej Naturze, Duszy przenikającej przyrodę, obecnej w człowieku, zwierzęciu, pejzażu. To także fotografia ciszy i zatrzymania, świadectwo przemiany codziennego zgiełku w pełną skupienia kontemplację.

Jean - François Spricigo był uczestnikiem licznych wystaw zbiorowych, przeglądów, festiwali, jak: Paris Photo, Rencontres internationales de la photographie d’Arles i projektów indywidulanych w najważniejszych instytucjach i galeriach poświęconych fotografii, jak Musée de la Photographie de Charleroi (cykl „romanza”, 2012), 104 Paryż (cykl „toujours l’aurore”, 2014). Współpracuje/wspólpracował z ze znanymi galeriami na całym świecie: Galerie Agathe Gaillard (Paryż), Galerie Maeght (Paryż), Louis Stern Gallery (Los Angeles), gdzie prezentowane były jego indywidualne wystawy. Jest laureatem ważnych nagród artystycznych, jak Prix de Photographie de l’Académie des Beaux-Arts de l’Institut de France, Fondation belge de la Vocation. Ma swoim dorobku także liczne publikacje fotograficzne.

Obecna wystawa Jeana - Françoisa Spricigo jest jego drugą prezentacją w Polsce. Pierwszą była „Prelude” pokazana w 2009 roku w Simonis Gallery w Warszawie.

Wystawa powstała we współpracy Starej Galerii ZPAF, galerii 104 w Paryżu, Flying Gallery Foundation oraz Przedstawicielstwa Walonii i Brukseli w Polsce.

 

kuratorki: Clotilde Simonis – Gorska i Lena Wicherkiewicz

 

Foto galeria (13)