Zarejestruj się | Zaloguj się
 
 
 
 
     
 

Podgląd

Zamknij close
 
 
 
     


inwentaryzacja, archiwizacja i dokumentacja cyklu zakończona - "Świat uczuć 
i wyobraźni” Zofii Rydet

 
     
 
Powiększ
 
     
 LEFT
     
   
     
 RIGHT
 
     
 

Podgląd

Zamknij close
 
 
     
   
     
LEFT
     
   
     
RIGHT
 
     
Wystawa
 

Kiedy:

od 01 Dec 2012 do 31 Dec 2100

Gdzie:

Fundacja im. Zofii Rydet

ul. Wysockiego 11

31-310 Kraków

fundacjarydet.pl

Z radością informujemy, że Fundacja im. Zofii Rydet zakończyła inwentaryzację, archiwizację i dokumentację cyklu „Świat uczuć 
i wyobraźni”, czego efektem jest m.in. powstanie ogólnodostępnej bazy fotografii Zofii Rydet online dostępnej na stronie www.fundacjarydet.pl.

 

Fundacja im. Zofii Rydet powstała w 2011 roku. Jej celem jest opieka nad spuścizną artystyczną oraz promocja prac wybitnej polskiej fotografki. Pierwszy etap działań to inwentaryzacja i archiwizacja dorobku artystycznego Zofii Rydet, na który składa się kilkanaście tysięcy fotografii. Wiele spośród nich nigdy nie doczekało się publikacji. Podczas prac odkryto również archiwalne materiały związane z wystawami Rydet oraz bogatą korespondencję artystki m.in. z krytykami sztuki. Podsumowaniem całości działań Fundacji będzie publikacja, która ukaże się w przyszłym roku.

 

Zofia Rydet (1911-1997) jedna z najwybitniejszych postaci polskiej fotografii. Od lat 60. czynnie uczestniczyła w życiu artystycznym, tworząc cykle „Mały człowiek” i „Czas przemijania”. Również w latach 60. rozpoczęła pracę nad cyklem fotomontaży „Świat uczuć i wyobraźni”, który został wydany w 1979 roku jako album ze wstępem Urszuli Czartoryskiej. Składał się z 70 fotografii tworzących 15 serii poetyckich fotomontaży o dużej sile oddziaływania emocjonalnego. „Mój „Świat uczuć i wyobraźni” – pisała Rydet – mówi o człowieku zagrożonym już od chwili narodzin, o jego obsesjach, o jego uczuciach, osamotnieniu, pragnieniach, o lęku, przed którym ratuje go tylko miłość, o tragedii przemijania, o strachu przed zagładą i zniszczeniem”.

Od 1978 roku praktycznie do końca swej twórczości realizowała najważniejsze dokonanie artystyczne – „Zapis socjologiczny” – wykonana w kilkudziesięciu tysiącach negatywów monumentalna dokumentacja człowieka i społeczeństwa, realizowana samodzielnie w kilkunastu województwach w całej Polsce i innych miejscach, takich jak Douchy we Francji i w Nowym Jorku.

W 1980 r. zaprezentowała konceptualny cykl „Nieskończoność dalekich dróg”.

Ostatnią ważną serią stała się realizowana na przełomie lat 80. i 90. „Suita śląska”, na którą składają się kolaże i fotomontaże, zawierające autocytaty z wcześniejszych fotografii, głównie z „Zapisu socjologicznego”, które artystka skomponowała na kształt ludowych przedstawień sakralnych, z kwiatami polnymi, materiałami, wycinkami z gazet.

Prace Zofii Rydet znajdują się w najważniejszych zbiorach polskich, w tym: w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, w Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum Fotografii w Krakowie, a także w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Centre Georges Pompidou w Paryżu, Museum of Modern Art w Kioto i w National Museum of Photography, Film and Television w Bradford.

 

Foto galeria (1)