Zarejestruj się | Zaloguj się
 
 
 
 
     
 

Podgląd

Zamknij close
 
 
 
     


Wybór z czeskiej fotografii XX i XXI wieku - Na pierwszy rzut oka

 
     
 
Powiększ
 
     
 LEFT
     
   
     
 RIGHT
 
     
 

Podgląd

Zamknij close
 
 
     
   
     
LEFT
     
   
     
RIGHT
 
     
Wystawa zakończone 
 

Kiedy:

od 29 paź 2016 do 29 sty 2017

Gdzie:

Muzeum Śląska Opolskiego

ul. św. Wojciecha 13

45-023 Opole

wernisaż: 29.10.2016, godz. 18.00

Wystawa jest przeglądem dzieł znanych czeskich fotografów – od reprezentantów awangardowej fotografii z lat 20. i 30. XX w., poprzez powojennych eksperymentatorów, aż po twórców współczesnych.

 

Osią wystawy są unikatowe dzieła klasyków międzywojennej awangardy fotograficznej takich jak František Drtikol, Jaromír Funke, Jaroslav Rössler czy Eugen Wiškovský. Prezentowane są też prace najważniejszego czeskiego fotografa – Josefa Sudka. Ważne miejsce na wystawie zajmuje fotografia z lat 60. XX w., rozwijająca się w duchu eksperymentu i najróżniejszych tendencji artystycznych. Do najwybitniejszych przedstawicieli czeskiej fotografii tego czasu należą członkowie ołomunieckiej grupy fotograficznej DOFO.

Na wystawie nie zabraknie także aktów (Miloslav Stibor, Jan Saudek), portretów i autoportretów (Dita Pepe). Prezentowana jest też fotograficzna instalacja przestrzenna ukazująca życie w latach 70. XX w. (Gabriel Frágner i Anna Gutová).

Częścią ekspozycji są zdjęcia wybitnych dokumentalistów – Jindřicha Štreita i Viktora Kolářa. W ostatniej części zobaczymy niezwykle intymne fotografie autorów średniej i młodszej generacji (Pavel Mára, Václav Podestát, Libuše Jarcovjáková, Petra Steinerová, Daniel Poláček i in.).

 

kuratorzy: historyk fotografii prof. Vladimír Birgus z Instytutu Fotografii Artystycznej Uniwersytetu Śląskiego w Opawie i dr Štěpánka Bieleszová, kuratorka zbiorów fotograficznych Muzeum Sztuki w Ołomuńcu.

 

Wystawie towarzyszy publikacja, omawiająca rozwój czeskiej fotografii w XX i XXI wieku.

 

fot. Josef Sudek, Szklanka (Sklenice), 1950-1954

 

Foto galeria (1)