Zarejestruj się | Zaloguj się
 
 
 
 
     
 

Podgląd

Zamknij close
 
 
 
     


Przemek Krzakiewicz - 360 Libera

 
     
 
Powiększ
 
     
 LEFT
     
   
     
 RIGHT
 
     
 

Podgląd

Zamknij close
 
 
     
   
     
LEFT
     
   
     
RIGHT
 
     
Wystawa zakończone 
 

Kiedy:

od 27 sty 2017 do 12 lut 2017

Gdzie:

ZPAF Gallery

ul. św Tomasza 24

31-027 Kraków

wernisaż: 27.01.2017, godz. 19.00

Wystawa Przemka Krzakiewicza jest efektem długotrwałego procesu poszukiwania fotograficznych obrazów, które mogłyby przedstawić postać Zbigniewa Libery. Krzakiewicza nie zaintrygowały jednak zdjęcia słynnych prac artysty – choć i takie znajdziemy w galerii ZPAF – ani ikoniczny, medialny wizerunek jednego z najpopularniejszych polskich twórców. W trakcie wielu spotkań ze Zbigniewem Liberą – rozmów i wspólnych wyjazdów, w których uczestniczył także kurator wystawy – Krzakiewicz wytrwale poszukiwał miejsc, przedmiotów, fotograficznych skojarzeń, a nawet irrealnych wizji, które pozwalały uchwycić Liberę – postać artysty, podróżnika, erudyty, poszukiwacza przygód i gawędziarza.

 

Fotograf od początku pracy nad projektem postanowił konsekwentnie prowadzić grę zarówno z portretowanym, jak i z widzem, dobierając do poszczególnych sesji inne aparaty w taki sposób, aby plastyka obrazu zdjęć korespondowała z charakterem miejsca i czasu, o którym opowiadają. Eksperymenty z technikami i traktowanie fotografii jako laboratorium obrazu przez Krzakiewicza stawały się tym samym wyrazem jego nieprzerwanej fascynacji medium. "360 Libera" to uniwersalna bio(foto)graficzna opowieść bez początku i końca, bez hierarchii ważności czy puenty. Rozpościera się dookoła jak horyzont, który zamiast odpowiedzi prowokuje do ruchu i wznoszenia uwiecznionego przez Ksenofonta okrzyku: „Morze! Morze!”. (Paweł Brożyński)

 

kurator: Paweł Brożyński

 

Przemek Krzakiewicz – fotograf pracujący nad długofalowymi projektami tematycznymi. Debiutował w 1992 roku na łamach „Tygodnika Powszechnego”. Studiował w łódzkiej Szkole Filmowej. W jego projektach uwagę zwracają przede wszystkim wnikliwa obserwacja socjologiczna oraz umiejętność wyrazistego portretowania przedstawicieli różnych grup społecznych doświadczających przemian gospodarczych, obyczajowych czy kulturowych. W swojej pracy korzysta z teorii naukowych, często niesprawdzonych lub nietrafionych. Łączy różne dyscypliny artystyczne, odnosząc się do fotografii jako narzędzia i medium sztuki. Był stypendystą Miasta Krakowa, austriackiej fundacji x-change Culture Science oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Foto galeria (1)