Zarejestruj się | Zaloguj się
 
 
 
 
     
 

Podgląd

Zamknij close
 
 
 
     


Listopadowa edycja Fotografii Kolekcjonerskiej w nowej odsłonie

 
     
 
Powiększ
 
     
 LEFT
     
   
     
 RIGHT
 
     
 

Podgląd

Zamknij close
 
 
     
   
     
LEFT
     
   
     
RIGHT
 
     
Wystawa zakończone 
 

Kiedy:

od 06 lis 2017 do 15 lis 2017

Gdzie:

Desa Unicum ul. Marszałkowska 34/50
00-554 Warszawa

Zamiast jednego wieczoru aukcyjnego zapraszamy Państwa na bogate dwa dni z fotografią. Właśnie połączyły się dwa największe projekty na polskim rynku fotograficznym – Aukcja Fotografii DESA Unicum i Fotografia Kolekcjonerska Artinfo.pl. Efektem tej fuzji są trzy odsłony aukcji Fotografia Kolekcjonerska: Awangarda Artystyczna, Tradycjonalizm, Piktorializm, Reportaż, oraz Sławy, Gwiazdy i Osobowości, które odbędą się w dniach 14-15 listopada. W ofercie aukcji znajdą się m.in. dzieła Witkacego, Zdzisława Beksińskiego, Romana Opałki i Zofii Rydet.

14 listopada odbędą się aukcje Awangarda Artystyczna i Tradycjonalizm, Piktorializm, Reportaż. Natalia LL zrobiła furorę na tegorocznych targach Frieze w Londynie, teraz jej zdjęcia pojawią się na aukcji Awangarda Artystyczna. Wykonane przez nią fotografie dumnie osłaniają kobiecą cielesność i seksualność, jednak nie jako przedmiot męskich upodobań i obsesji, lecz własność i siłę kobiet. Na kobiece ciało, jego uprzedmiotowienie i kult perfekcji zwracała uwagę także Ewa Partum. Jej fotografia z kultowego cyklu „Samoidentyfikacja” również pojawi się na aukcji. Na tej samej licytacji pod młotek pójdą fotografie polskich twórców awangardowych, w tym: „Gestykulacje - Systemy” Zbigniewa Dłubaka, heliografia Zdzisława Beksińskiego, abstrakcyjne fotografie Marka Piaseckiego i Bronisława Schlabsa, ekspresyjne autoportrety Witkacego czy jedna z konceptualnych prac Eustachego Kossakowskiego „Światło w korytarzu / Lumiere dans le couloir” z 1980 roku. Na drugiej tego dnia aukcji Tradycjonalizm, Piktorializm, Reportaż znajdą się prace Zofii Rydet ze słynnego cyklu „Zapis socjologiczny”.

15 listopada będzie należał do gwiazd i osobowości. Nikt nie zbliżył się do Marilyn Monroe tak, jak Milton Greene –  jej przyjaciel i osobisty fotograf. Zdjęciaaktorki jego autorstwa będzie można wylicytować na naszej  aukcji. Milton Greene był przyjacielem i wspólnikiem Marylin. Wykonał tysiące jej zdjęć, w tym wiele sesyjnych. Jako jedyny mógł fotografować również jej prywatność. Przez cztery lata aktorka mieszkała w jego domu. Najprawdopodobniej łączył ich romans. Znajomość aktorki i fotografa została gwałtownie przerwana za sprawą trzeciego męża Marilyn, dramatopisarza Arthura Millera. Milton nie chciał potem sprzedawać unikatowych fotografii Marilyn.  Z powodu długów po jego śmierci kolekcja przeszła w posiadanie banku, a potem prywatnych inwestorów. To m.in. kultowe zdjęcie Marylin Monroe z kolekcji należącej niegdyś do Greene'a znajdzie się na aukcji „Fotografia Kolekcjonerska: Sławy, Gwiazdy, Osobowości” już 15 listopada. Na tej samej aukcji pojawią się także prace Gordona Parksa – pierwszego czarnoskórego fotografa pracującego dla magazynu Vogue. Parks przez całe swoje życie walczył o równość społeczną. Niedawno poświęcono mu monograficzną wystawę w Zachęcie „Gordon Parks: Aparat to moja broń”.

Listopadowy cykl aukcji fotografii zakończy się 15 listopada charytatywną licytacją Projekt „Marzenie”. Jakie marzenia mogą mieć ludzie, którzy, zdawałoby się, osiągnęli już wszystko – Beata Tyszkiewicz, Jerzy Pilch, Anda Rottenberg, Jerzy Stuhr? Organizatorzy akcji Projekt „Marzenie” spotkali się ze znanymi osobami, żeby spytać je o cele, których nie udało im się spełnić. Efektem każdego z tych spotkań jest fotografia bohatera wizualizująca jego niespełnione pragnienie. I tak można zobaczyć Marylę Rodowicz jako Larę Croft, Andrzeja Seweryna jako Jamesa Bonda i Daniela Olbrychskiego jako Winettou. Zdjęcia pójdą pod młotek 15 listopada podczas Charytatywnej Aukcji Fotografii Projekt „Marzenie”. Całkowity dochód z wydarzenia zostanie przeznaczony na realizację marzeń dzieci, cierpiących na choroby zagrażające ich życiu.

Listopadowe aukcje w DESA Unicum otwierają nowy rozdział w historii – Fotografia Kolekcjonerska staje się częścią Domu Aukcyjnego DESA Unicum. Oferta Fotografii Kolekcjonerskiej została podzielona na trzy aukcje: Awangarda Artystyczna; Tradycjonalizm, Piktorializm Reportaż; Sławy, Gwiazdy, Osobowości. Cykl zakończy Charytatywna Aukcja Fotografii Projekt „Marzenie”.

 

Fotografia Kolekcjonerska: Awangarda Artystyczna, 14 listopada, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa

 

Fotografia Kolekcjonerska: Tradycjonalizm, Piktorializm, Reportaż, 14 listopada, godz. 20, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa

 

Fotografia Kolekcjonerska: Sławy, Gwiazdy, Osobowości 15 listopada, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa

 

Projekt „Marzenie” Charytatywna Aukcja Fotografii, 15 listopada, godz. 20, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa

 

Wystawa obiektów: 3-14 listopada, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa, wstęp wolny.

 

Foto galeria (3)